ПРЕДИМСТВА НА ОФИСНОТО ИЗБЕЛВАНЕ НА ЗЪБИТЕ
Избелването на зъбите в кабинета е една от най-популярните процедури в естетичната стоматология. Процедурата е сигурна, безболезнена и високоефективна.
Бърз ефект
Системите за кабинетно избелване съдържат висока концентрация избелващо вещество и желаният резултат се постига бързо – за 20 до 60 минути.
Контролирани условия
Избелването на зъбите в кабинета се извършва под контрола на дентален лекар и е най-сигурният начин на избелване. Избелващите вещества за употреба в кабинета съдържат високи концентрации водороден пероксид, който е силен окислител с агресивно действие. Съвременните препарати имат по-висок вискозитет (гъстота), което предотвратява теченето им и проникването им в зъбните тъкани и понижава риска от чувствителност на зъбите и възпаление на венците. Денталният лекар може точно да нанесе препарата върху определени участъци от зъбите и да избегне други. В случай на поява на чувствителност стоматологът може да отстрани препарата от чувствителния зъб и да го третира с неутрализиращо вещество, за да понижи чувствителността му.
НЕДОСТАТЪЦИ НА ОФИСНОТО ИЗБЕЛВАНЕ НА ЗЪБИТЕ
По-висока цена
Избелването на зъбите в кабинета е по-скъпо от домашното избелване, въпреки че вече има системи за кабинетно избелване с улеснено приложение, чиято цена се доближава до тази на системите за домашно избелване на зъбите.
ВИДОВЕ ОЦВЕТЯВАНИЯ
Оцветявания, които се повлияват при избелване на зъбите
Съществуват различни видове оцветявания, с различни механизми на засягане на зъбните тъкани. Някои от тях се повлияват добре при офисно избелване на зъбите:
• Възрастови оцветявания на зъбите – с напредване на възрастта зъбите потъмняват и добиват жълт, кафеникав или сивкав оттенък; най-ефективно е избелването при жълтеникавите оцветявания.
• Оцветявания от храни и напитки – кафе, чай, червено вино, тъмнооцветени плодове и зеленчуци.
• Оцветявания от тютюнопушене.
Оцветявания, резистентни на офисно избелване на зъбите
• Оцветявания с неорганични вещества – след избелване такива зъби могат да изглеждат дори още по-тъмни на фона на по-белите околни зъби.
• Оцветявания в резултат на травма.
• Оцветявания в резултат на тетрациклинова терапия по време на образуването за зъба.
• Флуороза в резултат на повишен прием на флуориди.
Подходящо ли е офисното избелване на зъбите за вас?
Кабинетното избелване на зъбите е противопоказано при пациенти със следните състояния:
• Повишена чувствителност на зъбите и венците. С цел избягване на реакциите на повишена чувствителност вашият дентален лекар може да ви препоръча домашно избелване с карбамиден пероксид с ниска концентрация.
• Дълбоки и резистентни оцветявания. Някои оцветявания са резистентни на третиране с пероксид във висока концентрация. При тези случаи стоматологът може да препоръча интензивен режим на домашно избелване или естетично възстановяване на оцветените зъби с бондинг (фотополимер), порцеланови фасети или коронки.
• Зъби, които стават по-прозрачни с напредване на възрастта.
КАК ПРОТИЧА ИЗБЕЛВАНЕТО В КАБИНЕТА?
Преди избелването зъбите се почистват от зъбен камък и зъбна плака. Извършва се прецизен преглед на зъбите за установяване на цепнатини и фрактури на емайла, зъбен кариес, възпаление на венците. Избелването може да предизвика възпаление на венеца и повишаване на чувствителността на зъбите при тези състояния. Тези проблеми трябва да бъдат коригирани преди избелването на зъбите.
Определя се цветът на зъбите и се регистрира чрез фотография. Тази фотография е отправна точка при оценката на резултата от избелването.
В устата на пациента се поставя усторазширител, който предпазва устните и бузите от контакт с избелващия препарат и открива зъбите, видими при усмивка. По линията на венеца се нанася специален гел – гингивална бариера, който предпазва венеца от контакт с избелващото вещество. Върху зъбите се нанася избелващият гел, който съдържа водороден пероксид с висока концентрация. Гелът се оставя да действа според препоръките на производителя, обикновено 15-20 минути. След 20 минути избелващият гел се отстранява, извършва се контрол на цвета и при необходимост се нанася нова порция избелващ гел за още 20 минути. Процедурата може да се повтори 3 пъти в рамките на едно посещение. В края на процедурата гелът се почиства, усторазширителят се отстранява, устата се изплаква. Отново се определя цветът на зъбите. Цветът на зъбите може да се избели с 2-3 до 8 степени. Цветът на зъбите търпи промени в следващите дни и се стабилизира след втората седмица.
Ако не е постигнат задоволителен цвят, стоматологът може да назначи повторение на процедурата в допълнително посещение или курс на домашно избелване.
При резистентни оцветявания може да се приложи техника на комбинирано офисно и домашно избелване – дълбоко избелване. При умъртвени зъби може да се използва каналът за зъба за избелване отвътре навън с по-продължително действие.
Случай от нашата практика:
Млад пациент с разстояние между горните централни резци пожела затваряне на разстоянието и избелване на зъбите. С бондинг са изработени композитни (фотополимерни) фасети на горните централни резци в по-светъл цвят, след което е извършено избелване на зъбите в същото посещение. (Кликнете върху снимките, за да ги разгледате в по-голям размер).
Определяне на естествения цвят на зъбите – А1.
Защита на венците.
Селективно нанясяне на избелващия гел върху зъбите. Фотополимерните фасети не се избелват.
Избелване до постигане на желания цвят от пациента – BL4, който е от групата на избелените цветове и е с 2 тона по-светъл от естествения цвят н зъбите му. В този цвят са изработени и композитните фасети на централните резци.
За повече информация за избелването на зъбите можете да се свържете с д-р Живкова на тел. 0889 217 402 или чрез формата за контакт
ИЗБЕЛВАНЕ НА ЗЪБИТЕ
• Избелване на зъбите
• Видове оцветявания
• Причини за оцветяване на зъбите
• Видове избелване
• Избелващи вещества
• Степен на избелване
• Странични ефекти
• Избелване в кабинета
• Домашно избелване
• Поддържане на избелените зъби